Fotowoltaika

Portret użytkownika sani

Fotowoltaika - partia nauki i technologii angażująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej produkowanie prądu elektrycznego z światła słonecznego przy zastosowaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika znajduje teraz zastosowanie, mimo dość dużych cen, w zestawieniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch zasadniczych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia stanowi wyższe znaczenie niż ekonomia), i praktycznych (promieniowanie słoneczne jest właściwie wszędzie dostępne). Głównym środkiem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem, tylko nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedynczeogniwo jest w stanie wyprodukować prąd o mocy 1-6,97 W. Ogniwa są najczęściejtworzone w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m2.

Ogniwa te, przede wszystkim, są używane w technice kosmicznej. Ich wartościami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również wchodzić do konstrukcji i domów, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.Ogniwa fotowoltaiczne używane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej i energii elektrycznej, zasilanie automatyki ekonomicznej i pomiarowej, a także produkcji siły w początkowych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego rodzaju używane są ponadto w użytku domowym.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się produkowanie energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w krótkiej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, już bardzo intensywnie się rozwija i należy przypuszczać, iż w krótkiej przyszłości będzie coraz częściej wykorzystywana.

Więcej - http://systemy-fotowoltaika.pl

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading