AKUSTRONIKA DUCHa czyli jesienna rewolucja rodem z Krakowa!!

Raz na jakiś czas pojawia się na polskiej scenie zjawisko. Całkiem przyjemnym jest moment gdy uświadamiam sobie, iż niespodzianie wyżej wymienione zjawisko na dłużej zagnieżdza się w mojej głowie, lub chociażby muzycznym odtwarzaczu. O takim zjawisku dziś będzie:) Obrało ono nazwę DUCH, wywodzi się z Krakowa i działa prężnie od 2010 roku. A my zjawisku kibicujemy czekając niecierpliwie co będzie dalej...

Zespół sam o sobie mówi, iż w swojej twórczości łączy klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym mocnym brzmieniem, stylistyką i ekspresją sceniczną. DUCH znalazł bowiem idealny sposób na pogodzenie inspiracji twórczością kompozytorów muzyki klasycznej – Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara – z fascynacją brzmieniem
i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej, jak: Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher czy Massive Attack.
Tyle od DUCHA. Od siebie dodamy, iż koncerty zespołu to mini spektakle bogate w zaskakujaco przemyslaną acz nieoczywistą muzykę okraszoną niebanalną sceniczną kreacją przenoszącą widza w bajkowy świat teatru. A zaczęło się tak:
13 lipca 2011 w warszawskim klubie Sen Pszczoły odbyła się premiera debiutanckiego albumu DUCHa, którego trasa promocyjna "Duch de Pologne" objęła kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Polski. Miesiąc później premierę miał pierwszy teledysk DUCHa do utworu „Czarne Koła” z tekstem T. Gajcego. Zdjęcia zrealizowano w Krakowie z udziałem fanów zespołu.

28 października 2011, DUCH nagrał swoje pierwsze koncertowe DVD. Na scenie gościnnie pojawili się przedstawiciele czterech odmiennych muzycznie światów: Joanna Słowińska (etno, world music), Indo/GadaBit (hip-hop, rap), Leszek „Hefi” Wiśniowski (jazz, fusion) i Karol Śmiałek (rock ekspresjonistyczny). W nagraniu udział wzięła również orkiestra smyczkowa.

Zespół pracuje obecnie nad drugim krążkiem. AKUSTRONIKA ukaże się w sierpniu, a znajdą się na niej autorskie kompozycje z tekstami inspirowanymi tomem wierszy "Antologia Spoon River" amerykańskiego poety Edgara Lee Masters'a. Będzie to pierwsza w historii płyta AKUSTRONICZNA.
AKUSTRONIKA to zupełnie nowy (choć nie pozbawiony twórczych inspiracji dokonaniami minionych epok) gatunek muzyczny, u podłoża którego leży dążenie do rozszerzenia możliwości fakturalnych, brzmieniowych i formalnych akustycznego aparatu wykonawczego przy silnej inspiracji współczesną muzyką elektroniczną. Jak mówią muzycy DUCHa:

Powołując do istnienia AKUSTRONIKĘ pragniemy zainicjować rozkwit współczesnej muzyki akustycznej czerpiąc z dokonań najwybitniejszych twórców muzyki elektronicznej.

Jesienią zespół ruszy w trasę komcertową. Zainteresować się nią warto bowiem DUCH to zdecydowanie zespół koncertowy doskonale radzący sobie na scenie. Muzycy wystąpią w Zielonej Górze, Poznaniu, Toruniu, Aleksandrowie Kujawskim, Płocku, Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Gdańsku, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinie, Gorzowie Wlkp, Warszawie, Łodzi, Radomiu, Lublinie, Rzeszowie i rzecz jasna Krakowie:)

W oczekiwaniu na spotkanie z zespołem podczas jesiennej trasy mamy dla Was mocne uderzenie! Swieżutki singiel zespołu przybliżający słuchaczowi czego może się spodziewać po obco wciąż brzmiącej AKUSTRONICE!

Odsyłamy również na profil zespołu! Tylko tu najświeższe informacje z obozu DUCHa:

https://www.facebook.com/DUCHpl

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading