Jak stworzyć kapelę w 12 krokach?

Tworzenie zespołu od podstaw może być przyjemnym, ale także skomplikowanym procesem.

Wszystko zależy od podejścia i motywacji, więc jeżeli włożysz w swój projekt odpowiednio dużo pracy, będziesz skazany na sukces.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać jeżeli planujesz stworzyć nową kapelę.

Krok 1. Znajdź osoby, które również mają podobną potrzebę tworzenia muzyki i dzielenia się nią z innymi. Opublikuj ogłoszenie muzyczne i krótko przedstaw swój pomysł na kapelę. Typowy zespół składa się z gitarzysty, basisty, perkusisty i wokalisty, ale pamiętaj , że wcale nie musisz podążać za tym trendem. Ba, orginalność jest wskazana, więc im bardziej wasz zespół będzie się wyróżniał, im więcej świeżości i innowacyjności wniesie na scenę, tym większe będziecie mieć szanse na sukces.

Krok 2. Udało Ci się wykonać najtrudniejszy, pierwszy krok i skompletowałeś ekipę. Przedyskutujcie wspólnie, jaki styl muzyczny będzie reprezentować Wasza kapela. Pamiętajcie, aby wszyscy byli zadowoleni z podjętej decyzji. Wasz zespół powinien posiadać pierwiastek każdego z Was.

Krok 3. Znajdź miejsce na próby. Może ktoś z kapeli ma garaż, gdzie będziecie mogli hałasować do woli, albo tolerancyjnych wspólokatorów i sąsiadów? Skontaktujcie się z lokalną szkołą, centrum młodzieży i zapytajcie o możliwość wynajęcia salki min. raz w tygodniu. Bądźcie kreatywni!

Krok 4. Zbierz potrzebne instrumenty. Jeżeli jeszcze ich nie macie, nie skazujcie się od razu na gigantyczne wydatki przez kupno nowego sprzętu. Instrumenty z drugiej ręki również mogą bardzo dobrze spełnić swoje zadanie. Sprawdźdcie ogłoszenia na giełdach muzycznych, allegro.pl i innych serwisach intrnetowych. Piszcie posty na forach i portalach muzycznych. Może ktoś posiada sprawny, ale zakurzony sprzęt, którego już nie potrzebuje i z chęcią odda go w dobre ręce za kilka groszy. RockMyBand.pl również pozwala na zamieszczanie postów w dziale Giełda muzyczna na forum.

Krok 5. Jam session może na początku okazać się dobrą piątkową lub sobotnią imprezką. Zaproście znajomych i w miłym towarzystwie próbujcie stworzyć prostą melodię, którą następnie będzie można urozmaicać. Pamiętajcie, aby zapisywać każdy pomysł. Niech każdy z was indywidualnie rozwija pomysły z jam session w domu.

Krok 6. Spotkajcie się w kawiarni lub cichym pubie i przy piwku przedyskutujcie pomysły na teksty piosenek. Jeżeli pojawią się problemy na tym etapie, poproście o pomoc któregoś z waszych znajomych któremu pisanie tekstów przychodzi z łatwością.

Krok 7. Jeżeli macie już ustalony repertuar, ustalcie terminy prób. Ćwiczcie i spotykajcie się regularnie! Postarajcie aby spotykać się również poza salką i wyskakiwać co jakiś czas na wspólne imprezki dla oczyszczenia atmosfery z kontaktów czysto profesjonalnych:).

Krok 8. Komponujcie, piszcie, ćwiczcie...

Krok 9. Po ciężkich kilku tygodniach Wasz zespół nabrał wyrazu i brzmienia? Podoba Wam się to co nim reprezentujecie? Przyszedł czas na promocję zespołu i zaprezentowanie pracy publiczności. Powiedzcie swoim znajomym o Waszym zespole. Postarajcie się wkręcić z instrumentami na jakąś parapetówkę i zagrać premierowy koncert.

Krok 10. Okazało się, że Wasz wysiłek nie poszedł na marne i koncert zakończył się wiwatem i brawami publiczności? Czujecie się na siłach zagrać przed obcą widownią? Skontaktujcie się z managerem lokalnej knajpki lub kawiarni i zapytajcie o możliwość zagrania koncertu. Pamiętajcie, że na początek każda okazja jest dobra. Bądźcie na bieżąco i oferujcie swoje usługi przy nadchodzących festynach lub mniejszych lokalnych imprezach.

Krok 11. Dysponujecie nienajgorszym sprzętem do nagrywania muzyki? Nagrajcie swoje ulubione kawałki i przekonwertujcie je do formatu mp3. Postarajcie się nagrać kilka promocyjnych CDków i rozdać je znajomym. Pamiętajcie, że płytki kupione w ilości hurtowej opłacają się bardziej niż paczki po 10 sztuk. Im więcej osób będzie miało okazje odtworzyć Wasze kawałki, tym większe szanse, że również ich znajomym Wasz zespół wpadnie w ucho. Nie zapomnijcie stworzyć profilu kapeli na muzycznych serwisach internetowych takich jak RockMyBand.pl, czy SoundCloud.

Krok 12. Nie zaniechajcie prób i pamiętajcie aby nieustannie tworzyć muzykę i rozwijać zespół. Fani pokochają Was za to!

Rady:

1. Wszystkie decyzje podejmujcie tak, aby każdy był zadowolony. Jeżeli któryś z członków czuje, że jego głos nie liczy się dla grupy, sprawy mogą potoczyć się nieprzyjemnie.

2. Wybierzcie lidera zespołu, który będzie odpowiadał za kontakt z pozostałymi członkami i będzie odpowiedzialny za organizację spotkań.

3. Szybko rozwiązujcie każdy spór w zespole. Nie przeciągajcie nieprzyjemnych sytuacji i nie chowajcie swojego niezadowolenia. Wyrzućcie z siebie każdą dręczącą Was myśl i szybko dojdźcie do porozumienia.

4. Dobre zespoły nie powstają z dnia na dzień. Pamiętajcie, że to Wasza cięzka praca jest kluczem do sukcesu.

Czego potrzebujesz(checklist każdego zespołu):
- grupy zmotywowanych ludzi lubiących podobne gatunki muzyczne,
- instrumentów i sprzętu,
- miejsca do prób,
- masy pomysłow na melodie i teksty piosenek.

Ćwiczcie ciężko i dajcie wyraz swoim muzycznym emocjom!

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading