Książe zagra we Wrocławiu

Na naszej facebookowej stronie informowaliśmy o przyszłym koncercie Prince’a (29 czerwca, Stadion Miejski we Wrocławiu). W poniższym artykule przedstawiamy sylwetkę amerykańskiego muzyka.

 

 

 

 

Prince czyli Rogers Nelson, urodził się7 lipca 1958 roku. Można powiedzieć że jest człowiekiem renesansu – jest aktorem, kompozytorem, gitarzystą, wokalistą, basistą… w zasadzie żeby nie zanudzać, wystarczy napisać że Prince na swoich płytach zwykle gra na wszystkich lub prawie wszystkich instrumentach.

Amerykanin w ciągu swojej kariery, której początek datowany jest na rok 1976, wypuścił na rynek dziesięć platynowych albumów oraz trzydzieści singli które dotarły do Top 40. Prince znany jest również jako łowca talentów, dzięki niemu na szersze wody wypłynęli między innymi Sheila E, Carmen Electra, The Time oraz Vanity 6. Wielu znanych artystów skowerowała jego utwory, od muzyków takich jak Sinead O’Connor, Chaka Khan po aktorkę Kim Basinger.

Prince swoją pierwszą piosenkę skomponował w wieku 7 lat. Na samym początku swojej muzycznej drogi, artysta współpracował ze swoim kuzynem w zespole 94 East. Jako siedemnastolatek Prince nagrał kilka demówek, niestety żadna z nich z jakichś względów nie mogła się przebić. Jednak już od debiutanckiej płyty wydanej w 1978 roku For You stał się gwiazdą. Album z 1979 roku zatytułowany po prostu Prince okrył się pierwszą w dorobku muzyka platyną, głównie dzięki znakomitym Why You wanna Treat Me So Bad? oraz I Wanna Be Your Lover.

Wraz z następnymi płytami Prince umocnił swoją pozycję w muzycznym świecie, a jego znakami rozpoznawczymi stały się miłosne teksty i niesamowita mieszanka funku, dance’u i rock n’ rolla. W 1984 roku wydał swój najsłynniejszy album Purple Rain, co ciekawe jest to pierwsza płyta oficjalnie przypisana zespołowi wspomagającemu Prince’a - The Revolution. Ów płyta była równocześnie soundtrackiem do filmu pod tym samym tytułem w którym to nasz bohater, zadebiutował jako aktor.

Po wydaniu płyt Around the World in a Day oraz Parade (połowa lat ’80), zespól The Revolution zawiesił działalność, zaś Prince wydał już jako solowy artysta podwójny Sign o’ the Times. W tamtym okresie Prince wypuścił jeszcze 3 kolejne solowe albumy zanim sformował nową kapelę o nazwie New Power Generation w ’91. W owym czasie nasz bohater zmienił swoje sceniczne imię na… niewypowiedzialny symbol znany jako „Symbol Miłości”. W połowie lat ’90 chcąc jak najszybciej pozbyć się zobowiązań wobec wytwórni Warner Bros. wydał 5 płyt w ciągu zaledwie 2 lat. W 1998 podpisał kontrakt z Arista Records. W 2000 powrócił do pseudonimu Prince, od początku XXI wieku wydał kolejne trzynaście albumów, włączając w to ostatni – 20Ten.

Na koniec Prince w utworze Purple Rain --> http://www.youtube.com/watch?v=xdTBs7Y1YVA

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading