Metalowi dyplomaci

Urzędnicy państwowi powinni posiadać rozległą wiedzę o kulturze swego kraju oraz jego głównych towarach eksportowych. Nie ważne, czy mowa o samochodach, drewnianych meblach czy muzyce z gatunku black oraz death metal. Norweski dyplomata musi znać się na wszystkim!

Gospodarka wolnorynkowa XXI-o wieku potrafi uczynić towarem eksportowym wszystko, na czym można zarobić. Niemcy mogą pochwalić się świetnymi samochodami, Szwedzi tanimi meblami (produkowanymi w znacznej mierze w Polsce) a Norwedzy swą prężną, muzyczną sceną metalową. Norweskie placówki dyplomatyczne na całym świecie otrzymywały wiele zapytań dotyczących muzyki a niezaznajomieni z tym tematem urzędnicy nie byli w stanie udzielić zainteresowanym żadnych odpowiedzi. Z tego właśnie powodu norweskie ministerstwo spraw wewnętrznych wprowadziło ustawę, o obowiązku kształcenia dyplomatów w tym zakresie.

Skandynawska muzyka z gatunku death oraz black metal potrafi swą tematyką poruszać wiele aspektów. Motywy fantastyczno-mitologiczne, antykatolickie czy wręcz satanistyczne są chlebem powszechnym tamtejszych artystów. Jak mówi przysłowie – co kraj to obyczaj. To, co w Norwegii uznawane jest za część narodowej kultury w Polsce uważa się za przestępstwo. Występ norweskiej grupy Gorgoroth (Kraków, 1 lutego 2004) wywołał w naszym kraju medialny, religijny skandal. Adam „Nergal” Darski z grupy Behemoth, oskarżony o „obrażanie uczuć religijnych” po koncercie w Gdańsku (2007 rok), został uniewinniony dopiero w Sierpniu tego roku, gdyż sąd uznał, że nie ma prawa ograniczać działalności artystycznej.

Norweski black i death metal jest od wielu lat popularny na całym świecie. Istnieją jednak miejsca takie jak Polska, w których te gatunki muzyczne wciąż są niedoceniane i mówi się o nich jedynie w skandalizującym tonie. Miejmy nadzieje, że edukowanie dyplomatów przyczyni się do rozszerzenia świadomości społecznej w tym temacie.

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading