Osprzęt pana Tomka

Tom Morello (RATM, Audioslave, Street Sweeper Social Club) to jeden z najoryginalniejszych gitarzystów ostatnich dwudziestu lat. Jego styl to połączenie niesamowitej techniki, oldskoolowego funku, punkowej energii oraz kilku gitarowych efektów dzięki którym w swojej macierzystej kapeli – Rage Against The Machine - jest niemal DJ-em. Rzućmy okiem na sprzęt którego używa podczas pracy w studiu oraz grając na koncertach.

--

Tom korzysta głównie z takich gitar jak:

- ‘Arm the Homeless’ – chyba najbardziej ‘poskładana’ gitara Morello, używana w utworach w standardowym stroju (EADGBE), posiada korpus ze Stratocastera, gryf z Kramera, oraz dwa przetworniki EMG (81 przy gryfie, 85 przy mostku), mostek Floyd Rose Ibaneza oraz killswitch – magiczny potencjometr wykorzystany np. w intro i w solówce ‘Know Your Enemy’.

- Fender Standard Telecaster – gitara strojona do ‘drop-D’ (DADGBE), w zasadzie nic w tej gitarze nie było wymieniane, Tom dodał do niej jedynie parę naklejek oraz napis ‘Sendero Luminoso’, na niej gra m. in. ‘Killing In the Name’, ‘Wake Up’, ‘Freedom’.

- Fender Stratocaster, tzw. ‘Soul Power’ – Tom nabył ten instrument mniej-więcej w czasie formowania zespołu Audioslave. Posiada trzy pickupy: Seymour Duncan Hotrails przy mostku oraz Fender noiseless na środku oraz przy gryfie. Ta gitara ma również wbudowany mostek Floyd Rose Ibaneza oraz killswitch. Strój standardowy (EADGBE).

Te trzy gitary to najbardziej rozpoznawcze wiosła Toma, nieco rzadziej korzysta jeszcze z takich gitar jak:

- Gibson Les Paul – używana podczas nagrywania ulbumu ‘Revelations’ Audioslave

- Gibson EDS-1275 – dwugryfowa gitara używana przy wykonywaniu ‘The Ghost of Tom Joad’

- Ibanez Galvador – gitara klasyczna używana w projekcie The Nightwatchman

- Ibanez roadster – ‘rezerwowa’ gitara dla ‘Arm the Homeless’ posiada bardzo podobny osprzęt… i naklejki z hipopotamami.

Co do wzmacniaczy, Morello gra przede wszystkim na 50 watowej ‘głowie’ Marshalla JCM800 2205, podpiętej do paczki Peavey’a 4x12 Cabinet.

Pisząc o sprzęcie dzięki któremu Tom osiąga tak innowacyjne i niezwykłe jak na gitarę brzmienie nie sposób nie napisać o efektach których używa. Do standardowego wyposażenia trzeba zaliczyć:

- DigiTech Whammy WH-1 – wykorzystany np. w ‘Calm Like a Bomb’

- Dunlop Cry Baby (model z połowy lat 80’) – zastosowany np. w ‘Bulls on Parade’

- Boss DD-2 Digital Delay – wykorzystany np. w ‘Mic Check’

- Ibanez DFL Flanger – można usłyszeć np. w intro do ‘Killing In The Name’

- DOD FX40b Equalizer

Tak to wygląda na schemacie LINK---> http://www.guitargeek.com/rigs/img/r/ratm_tom_1998.gif

Tyle z grubsza o samym ekwipunku, a dla zainteresowanych polecam jeszcze wideo na którym Tom opowiada o samym graniu, sprzęcie i swoich patentach:

część 1 http://www.youtube.com/watch?v=KTnrkamfJSc

część 2 http://www.youtube.com/watch?v=l98J4ohp3CM

część 3 http://www.youtube.com/watch?v=dd9fvObr38I

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading