Parę słów o... Another One Bites The Dust

Funkowo-rockowy kawałek, numer 3. na albumie The Game z 1980 roku grupy Queen, został w całości napisany przez basistę grupy – Johna Deacona. Zespół na początku nie traktował utworu jako kandydata na singla, jednak pewien oddany fan grupy po wysłuchaniu utworu był wniebowzięty i bardzo mocno przekonywał członków zespołu by Another One Bites The Dust znalazł się na 7 calowym winylu. Tym fanem był Michael Jackson.

 

 

Inspiracje

Charakterystyczny motyw basowy napędzający utwór został zainspirowany kawałkiem Good Times grupy Chic – tutaj można sprawdzić owy numer--> http://www.youtube.com/watch?v=eKl6EZShaaw

Basista Queen, John Deacon spędzał dużo czasu z załogą Chic w studio, stąd zapewne owy bujający riff tak mocno wbił mu się do głowy.

 

Nagranie

Producentem nagrania został Reinhold Mack, sesja odbyła się w monachijskim Musicland Studios. Deacon w nagraniu zagrał niemalże na wszystkich instrumentach włączając oczywiście bas, a także pianino oraz gitary. Perkusista Queen, Roger Taylor nagrał perkusyjny loop, a Brian May dodał różne psychodeliczne wstawki używając harmonizera. Co ciekawe w nagraniu nie uświadczymy syntezatorów wszystkie efekty osiągnięto za pomocą wymienionych wcześniej gitar, basu oraz pianina, a także takich technik jak odtwarzanie dźwięków nagranych na taśmę od tyłu, zwolnionych lub przyspieszonych.

 

Ciekawostki

Podczas pierwszych wykonań na koncertach, refren był śpiewany solo przez perkusistę Roger’a Taylor’a. Z innych ciekawostek warto wspomnieć o pewnej ukrytej wiadomości w utworze. Mianowicie, niedługo po wydaniu singla, co bardziej ambitne audytorium dosłuchało się w refrenie (puszczonym od tyłu) ukrytych misternie przez Freddy’ego i spółkę przesłań. Niektórzy twierdzą że słyszą wyraźnie że ‘palenie marihuany to niezła frajda’ [ang. It's fun to smoke marihuana]. Ewentualnie, tutaj alternatywna wersja zdarzeń: ‘zdecyduj się zapalić marihuanę’ [ang. decide to smoke marihuana].

 

 

Za Another One Bite The Dust grupa Queen została uhonorowana swoją jedyną nominacją do nagrody Grammy, w kategorii Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal. Ponadto singiel sprzedał się w niesamowitym nakładzie 7 milionów sztuk stając się jednym z hymnów Queen.

Na koniec koncertowa wersja utworu --> http://www.youtube.com/watch?v=9E-WasNzVpI

cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading