ALCHEMIA Blues Rock Jam Band

0
Twoja ocena: Nic
Informacje podstawowe
Gatunki muzyczne: 
Gatunki muzyczne: 
Gatunki muzyczne: 
Używane instrumenty: 
Używane instrumenty: 
Używane instrumenty: 
Używane instrumenty: 
Używane instrumenty: 
Używane instrumenty: 
Województwo: 
Miejscowość: 
LUBLIN
Opis

Zespół Alchemia Blues Rock Jam Band to szeroko rozumiana muzyka rockowa często zahaczająca o styl psychodelicznego art rocka budowana na solidnym fundamencie bluesowej gitary. Wszystko to jest możliwe dzięki pięciu instrumentalistom, z których każdy bierze to, co najlepsze z własnego ulubionego zestawu dźwięków i dokłada do zaskakującej swoją budową kompozycji muzycznej, trudnej do zaszufladkowania. Dlatego często można usłyszeć w muzyce Alchemii nie tylko bluesa, który wyznacza kierunek ale i jazz, funky, reggae, progressive rock, czy nawet miejscami klasycznego rocka lat 70-tych. Kompozycje Alchemii nierzadko tworzą odrębną opowieść, w której każdy z muzyków ma swój rozdział charakterystyczny tylko dla niego samego. To wszystko tworzy wrażenie uczestnictwa w wielkim jam session, w którym grający dają to co mają najlepszego do zaoferowania słuchającym Alchemii. Całość jest niejako na dokładkę okraszona poetycko brzmiącym wpadającym w ucho przemyślanym tekstem. Zespół jest zrzeszony w Polskim Stowarzyszeniu Bluesowym.

1.RECENZJA PŁYTY "Trzeci odcień"

[...]"Trzeci odcień" jest jednym z najbardziej dojrzałych materiałów, jakie ostatnio przyszło mi opisywać. Muzyka jest pomysłową mieszanką bluesa, rocka, jazzu i kto wie czego jeszcze. Już po pierwszym przesłuchaniu płyty, nie sposób nie wspomnieć o instrumentalistach. Aż dziw bierze, że o tym zespole nie słychać w pewnych kręgach muzycznych! Muzycy pewnie i świadomie „pływają” po dźwiękach wydobywanych ze swoich instrumentów, nie popisując się przy tym zbędną wirtuozerią. Cała płyta jest przemyślanym dziełem i bardzo dojrzałym muzycznie owocem współpracy artystów mających coś do przekazania. O samym warsztacie szkoda pisać, gdyż do grania takiego typu muzyki trzeba go po prostu mieć i umieć go wykorzystywać. Wokale są spokojne, delikatne i ogrzewają muzyczne morze dźwięków, utalentowanych instrumentalistów.[...]

Szymon Kostro
Fabryka Zespołów

2 RECENZJA PŁYTY "Trzeci odcień"

Scena piekarskiego Domu Kultury "Andaluzja", w ramach "Piekarskich wieczorów bluesowych", gości liczne gwiazdy i gwiazdki z różnych zakątków globu, nawet z za oceanu czy tak odległych i egzotycznych krajów jak Brazylia czy Australia. Tymczasem okazuje się że w naszym kraju znajdują się nieodkryte i niewydobyte pokłady cennego "bluesopochodnego kruszcu". Przykładem może być właśnie grupa Alchemia, której płyta "Trzeci odcień" trafiła właśnie do moich rąk. Po zapoznaniu się z materiałem ich trzeciego dzieła, muszę stwierdzić, że z wielka przyjemnością usłyszałbym ten zespół na żywo.

Trzon zespołu tworzą: Izabella Konar (śpiew, teksty), Marcin Babicz (autor większości tekstów), Paweł Czapski (perkusja). To co w kwestii muzycznej dzieje się na tej płycie (a muzycznie dzieje się bardzo dużo) jest tak naprawdę "sprawką" Piotra Sprawki (muzyka, instrumentarium). Piotr odpowiedzialny jest również za realizację dźwięku, mix oraz mastering.

Barwa głosu Izabelli Konar kojarzy mi się nieco z ikoną polskiej muzyki zahaczającą swymi korzeniami o blues - Martyną Jakubowicz. Już w pierwszym z utworów - "Feniks odrodzony", który posiada chyba najbardziej "przebojowy" potencjał spośród wszystkich zamieszczonych na płycie, Izabella pokazuje swoje duże możliwości wokalne.

Alchemia gra muzykę silnie zakorzeniona w bluesie ale nie jest to blues trzymający się prostej formuły zwrotka, refren, solówka... Jest tutaj wiele miejsca na muzyczne improwizacje, chociażby już w drugim z utworów: "Gwiazd upadanie". Barwa gitary w tym właśnie z utworów kojarzy mi się bezsprzecznie z Carlosem Santaną. A już totalnie rozimprowizowaną, wręcz free jazzową jest kompozycja "Jaz 9". Po tym muzycznym "szaleństwie" można odetchnąć znów przy bardziej klasycznym blues-rockowym utworze

"Granatu Noc"

Jedna z kompozycji którą zespół umieścił na swej płycie - "Dla N' jest muzycznym hołdem złożonym Czesławowi Niemenowi.

W Dwóch ostatnich kompozycjach: "Spacer z Iwoną" oraz 'Po co...?" zespół daje się znowu ponieść instrumentalnej, nieokiełznanej fantazji prowadzącej muzyczne w kierunku fuzion.

Tekstowo najbardziej utkwił w mej głowie utwór: " Przemijanie sprawia że..."

"...Bo przemijanie sprawia ze jestem chwilą..."

Dzięki albumowi "Trzeci odcień" zespołowi udało się uchwycić chyba jedną z ważniejszych chwil ich muzycznej przygody. Życzę zespołowi aby ta muzyczna chwila nie przeminęła, lecz została utrwalona i doceniona przez nie jednego wrażliwego muzycznie odbiorcy.

7/10

Marek Toma - Rock Area

Recenzja numeru DZIKI BEZ z płyty "Lublin Blues Session 2011"

"Alchemia Blues Rock Jam Band to bardzo ciekawy pomysł na granie. Jest funk, ciekawa harmonia i bogate, ale przejrzyste brzmienie. Adrian Czyżewski ciekawie śpiewa, a i praca gitar jest po funkowemu stylowa. W nagraniu dzieje się naprawdę sporo i warto na tych muzyków zwracać uwagę. Nie zmarnowali w studiu ani sekundy."

BLUESONLINE.PL

----

DYSKOGRAFIA:

* "LUBLIN BLUES SESSION 2011" / FAUMCS/TAKT

* "OLALA EP 2010" /ALCHEMIA

* "TRZECI ODCIEŃ" /A.R.MAIK Sp.J./POLYHYMNIA

* "WODA"/A.R.MAIK Sp.J.

* "ZIEMIA" /A.R.MAIK Sp.J.

* DEMO / ALCHEMIA

Skład ALCHEMICZNY

Iza Konar - wokal
Adrian Czyżewski - skrzypce, gitara, wokal
Piotr Sprawka - gitara
Marcin Babicz- teksty
Paweł Stryczniewicz – perkusja
Piotr Kiliański - klawisze
Grzegorz Kozłowski - bas
Współpracują

Jan Michalec - trąbka
Paweł Czapski - instr. perkusyjne

Kontakt
Telefon: 
511325985
Album
cokolwiek
X
Możesz się zalogować używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail.
Pamiętaj ,że wielkość liter ma znaczenie.
Loading